Alustav mängija: Millist trummikomplekti peaksin endale ostma?

akustiline elektrooniline komplekti millist osta trummid trummikomplekt trummikomplekti ostmine trummisett Jan 18, 2025

Trummimänguga alustamine on super äge ja väga põnev, kuid üheks suureks mureks võib juba enne trummipulkade kätte võtmist olla trummikomplekti valik. Või õigemini, kas üldse kogu seda teekonda üldse ette võtta, kuna trummide valik on suur ja nähes kõikvõimalikke kallimate seeriate mudelite ja taldrikute hindasid, võib tuju päris kindlasti ära minna. Aga ära muretse, käin põhitõed siin artiklis läbi ja ma usun, et suudan veidi seda murekoormat Sul vähendada.

 

Kas kohe alguses on üldse mõistlik trummikomplekti osta?

Kui oled alles alustamas, siis mina jätaksin trummikomplekti küsimuse julgelt pisut tulevikku. Kuigi kirjutan siin artiklis päris häid soovitusi, kuidas seda võimalikult odavalt teha, siis arvan isiklikult, et kõige alguses saab ilma päris hästi hakkama.

Päris algajale soovitaksin alustada trummipulkade, harjutusmati ja sellele statiivi ostmisega. Harjutusmatt on taskukohane, ruumisäästlik ja ka päris mõnus vaikne valik. Ja kui päris aus olla, siis enamus tööd vähemalt esimestel aastatel tuleb ka selle taga ära teha - seal saab harjutada trummipulkade hoidmist, kontrolli ning lihvida põhirütme ja -tehnikaid. 
Minu kaks kindlat soovitust oleks harjutusmattide osas MEINL Benny Greb harjutsmatt ja MEINL Marshmallow 12“ harjutusmatt. Kui mõtled, milliseid trummipulkasid osta, siis vana hea standard on 5A suurus. Alusta sellest ja ajapikku selgub see, mis täpselt sulle sobib. 5A toimib aga kindlasti kõigeks. Vali näiteks see Vic Firthi mudel.

Mõistlik on kombineerida seda ostu ka tundidega trummiõpetaja juures või läbides näiteks "Mängime ära oma esimese loo" kursuse siin samas Küttekoolis. See kursus annab läbimisel väga hea ülevaate trummimängule, et saaksid mõnusalt tugeva aluse ja samuti mõistaksid, kas trummimäng on just sulle sobiv, enne kui hakkad suuri kulutusi tegema. Kui aga oled valmis ikkagi komplekti soetama või oled juba esimese kursuse läbinud, siis loe edasi:

 

Akustilised, elektroonilised või hoopis harjutuskomplektid?

See punkt on vast kõige alus ja sõltub väga mitmetest asjaoludest. Kirjutan lühidalt lahti iga variandi plussid ja miinused:

 

Akustilised komplektid

Nn. tavalised trummid, koosnevad üldiselt vähemalt neljast trummist ja kolmest eritüüpi taldrikust.

Plussid:
- Õige tunnetus, "päris värk!"
- Lõputu võimalus kohandamiseks, valides trummide ja taldrikute arve, suuruseid jpm
- Sobilik variant, kui soovid sellega ka rokilikumaid kontserte anda

Miinused:
- Trummid on VALJUD! Elad korteris? Unusta ära, kui sa just oma naabrite ja korteriühistuga korralikult tülli ei taha minna :)
- Võtab silme eest kirjuks ja võib väga kalliks minna. Oskamatute valikutega võid enda rahakotti päris suure augu teha
- Hea heli saamiseks on vaja hea häälestamisoskus, samuti ruumi akustiline modifitseerimine

 

Elektroonilised komplektid

Plussid:
- Suhteliselt vaikne. Korteris võib ikka jamaks minna, ka siin on erinevusi erinevate komplektide vahel palju. Kui soovid korterisse püsti panna, siis loe juurde, kuidas need võimalikult vaikseks teha (kummivaip trummide alla näiteks jpm)
- Äge! Saundid kohe nagu proff ja saad valida erinevate komplektide ja ka elektrooniliste helide vahel

Miinused:
- Tunnetuselt ei ole ükski komplekt senimaani päris komplektile väga sarnaseks saanud. Pea seda meeles, kui mängid nii ühte kui teist. Elektrikomplekti põrge on palju parem kui enamustel trummidel, mistõttu tehnika nende mängimiseks ka veidi teistsugune
- Odavamad komplektid ei pruugi näidata heli poolt täpselt seda, mida mängid, olla mittetäpsed helitugevuse ja samuti võimaluste poolest. (Näiteks ei pruugi olla võimalus lüüa lihtsalt trummiääre pihta ja saada oodatavat heli)

 

Harjutuskomplektid

Plussid:
- Hind!
- Parem tunnetus kui odavamatel elektritrummidel (kui valida õiged variandid). Tehnika areneb kiiremini

Miinused:
- Kuuled ainult klõbisemist, päris trummide helist võid ainult unistada. (Samas, klapid pähe ja lugudele kaasa mängima!)

 

Minu vaade asjale:

Iga inimene on erinev ja samuti on meil ka erinevad asjad, mis meid motiveerivad. Kui sul on võimalik valju heli teha, siis soovitaksin alati minna akustilise komplekti peale. Seal on võimalik teha hinna osas tarku valikuid (millest ka kohe kirjutan) ning mängulõbu kindlasti kõigist päeva lõpuks rohkem. Mul on endal olemas mitu trummikomplekti, kuid laval käin tegelikult oma esimese komplektiga, mis 20 aastat vana. Tegemist on hetkel poest ostes umbes 1000 eurot maksva komplektiga (millele tuleb taldrikud juurde osta), mis on keskmisest odavam, kuid hea hoolitsusega kestab aastakümneid ja trumminahkade vahetuse ning hea mikrofonivalikuga saab kontserdil korraliku nätaka kätte küll! Kui tahad tegeleda, siis mingi hetk oleks ostmine tark otsus!

Kui soovid niisama kodus lõbutseda ja vahel komplekti taga pullida, siis on elektrooniline komplekt sinu valik - mõnus heli klappidest pluss palju lisavõimalusi. Nad tulevad üldiselt võimalustega ühendada sinna ka muusika ja sisseehitatud metronoomiga (rütmihoidja), mis teevad harjutamise ja mängimise kiireks ja lihtsaks. Elektroonilise komplekti hea heli aitab motiveerida ka rohkem harjutada ja see on alati plussiks!

Kui kodus suurt müra teha ei saa, aga tahad trummimängu tõsiselt käsile võtta, siis ma soovitaksin kaaluda harjutuskomplekti. Kuigi ideaalseid harjutuskomplekte väga ei leidu, siis veidi siit-sealt otsides saab väga hea asja kokku panna, mis annab realistliku tunnetuse ja ei tee ka liiga palju lärmi. Ainuke miinus on see, et Sa ei saa sealt kätte realistlikku heli. Seda pead ette kujutama, kuid kui Sul on võimalus aeg-ajalt avalikku prooviruumi külastada, kus oma oskuseid akustilise komplekti taga tööle panna, siis mina valiksin selle variandi. Kuigi enamuse harjutamisest saab tehtud harjutusmatiga, siis lisades basstrummimati ja pedaali, oled juba päris kaugel. Juurde vaiksed taldrikud ja läheb!

 

Lõpetuseks ja alustuseks

Nagu näha, on variante päris mitmeid, mis võivad oleneda nii soovidest kui ka võimalustest.
Kui tahad veidi täpsemalt vaadata, mida need variandid finantsiliselt tähendaksid, siis loe minu artiklit Kui palju maksavad trummid? Soovitused algajale.

Pluss, kuna jõudsid artikli lõppu, tähendab, et huvi on sul korralik olemas ja täpselt selliseid õpilasid ma endale Küttekooli ka tahaksin. Vastutasuks su huvile, pakuksin sulle pärast 7 päevast prooviperioodi Esimesed 3 kuud -50% hinnaga. Kui soovid pakkumisest osa saada, siis kliki siia.

Mõnusat trummeldamist, Henri out!